herb kolor
godlo
Tegoroczny StartUp Camp odbył się w dniach 24-26 kwietnia2018. Młodzież ze szkół miasta Racibórz , Powiatu Raciborskiego  a także uczniowie z gminy Krzyżanowice wzięli udział w wizycie studyjnej w Krakowskim Parku Technologicznym. Działają tu m.in. laboratoria Cloud Computing, Data Center, LivingLab oraz Multilab. W tym ostatnim odbyły się krótkie zajęcia dla raciborskiej i krzyżanowickiej młodzieży.
W trakcie wydarzenia uczestnicy dowiedzieli się jak uruchomić i prowadzić własny biznes w branży e-commerce. Pierwszym etapem było stworzenie  pomysłu na biznes ze wskazanych przez organizatorów branż. Powstały  ciekawe koncepcje biznesowe m.in. sklep z podzespołami do samodzielnego tworzenia rozwiązań inteligentnego domu, sklep z ozdobami i dekoracjami z drewna itp. Uczestnicy  mieli za zadanie odnalezienie potencjalnych dostawców  nowych produktów wprowadzanych na rynek, zbudowanie planu finansowego  a także zbadanie rentowności planowanego przedsięwzięcia. Każdy z zespołów  zbudował sklep internetowy, w którym prezentował produkty ze swojej oferty.Opracowano też treści reklam do panelu Google AdWords i   do portalu facebook. Zespoły założyły również profile w mediach społecznościowych dla swoich biznesów.Uczestnicy poznali  narzędzie do wysyłki biznesowego mailingu. Przygotowali jego treść i opracowali szatę graficzną pierwszego newslettera. Zespoły opracowały też  artykuł na firmowego bloga oraz umieściły go na stworzonej stronie internetowej. Wydarzenie zakończyło się prezentacjami poszczególnych zespołów . Uczestnicy w trakcie wydarzenia mieli okazję zdobyć wyjątkowe kompetencje, które będą mogli wykorzystać zarówno przy tworzeniu i rozwijaniu własnego biznesu, ale także niezbędne umiejętności wymagane do poruszania się po coraz bardziej cyfrowym świecie .
Podsumowanie wydarzenia  odbyło się 16 maja na raciborskim Zamku Piastowskim, gdzie min. uczniowie naszej szkoły M.Kubita i A.Pytlik z klasy 3a gimnazjalnej oraz Z.Sowa,N.Zielonka oraz P.Thym z klasy 2a gimnazjalnej otrzymali podziękowania i drobne gadżety związane z wydarzeniem .
plus zdjęcie uczniów
 
 
W dniu 11.05.2018 r .odbyły się warsztaty profilaktyczne w, których uczestniczyły klasy 3 i 2 gimnazjalne .Warsztaty poprowadziły pracownice Powiatowej Stacji Epidemiologiczno-Sanitarnej w Raciborzu w ramach realizacji III edycji programu pt.,,Smak życia czyli debata o dopalaczach''. Celem min. była profilaktyka uzależnień i przeciwdziałania rozprzestrzenianiu psychoaktywnych środków zastępczych w środowisku dzieci i młodzieży .Koordynatorem przedsięwzięcia była pedagog szkolna Dorota Kotwica
bdrW dniu 26 kwietnia 2018 r. na terenie naszej szkoły odbyły się eliminacje powiatowe Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. W konkursie brało udział 5 drużyn z gimnazjum i 4 drużyny ze szkół podstawowych.
Turniej był podzielony na dwie części: teoretyczną, czyli pisemny test wiedzy o przepisach ruchu drogowego i zachowaniu na skrzyżowaniu oraz praktyczną, czyli jazda rowerem po torze przeszkód oraz udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej.
Pierwsze miejsce w kategorii klas gimnazjalnych zajęła Szkoła Podstawowa w Krzanowicach, a w kategorii szkół podstawowych najlepsza była drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 13 w Raciborzu. W kategorii szkół podstawowych nasza drużyna w składzie: Milena Woźny, Maja Staszek, Piotr Kapłon i Wiktor Kuźmicz zajęła drugie miejsce. Uczniów przygotowywała Maria Brajtszedel. Wśród zwycięzców wyróżniono również indywidulanych uczestników. Są to Jakub Wąchała z SP 13 w Raciborzu oraz Szymon Plura z klasy gimnazjalnej w SP w Krzanowicach.
Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwała komisja w skład której weszli przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Raciborzu, Straży Miejskiej oraz nauczyciele naszej szkoły.
8 maja 2018 roku odbył się w naszej szkole II Powiatowy Konkursu dla klas II „Mistrz rozrywek umysłowych”. Do konkursu przystąpiło 7 szkół z powiatu raciborskiego: ZSP nr 1, SP nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi, SP nr 13, SP nr 15, SP nr 18, SP z Rud, SP z Bieńkowic. Każdą szkołę reprezentowało dwóch uczniów klasy II wybranych w wewnątrzszkolnych eliminacjach. Uczestnicy konkursu mieli do rozwiązania 9 zadań, za które maksymalnie mogli otrzymać 61punktów. Zadania były o różnym stopniu trudności. Dzieci szukały drogi w labiryncie, rozwiązywały rebusy, krzyżówkę, sudoku, kolorowały obrazek według instrukcji, dokonywały różnych obliczeń.
I miejsce zdobyła Wiktoria Przeliorz z SP nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Raciborzu, uczennica pani Iwony Piszczatowskiej, II miejsce po dogrywce zdobył uczeń SP nr 18 Michał Łoziński, którego opiekunem jest pani Barbara Wenerska, a III miejsce zdobyła uczennica SP nr 13 Hanna Rowińska, której opiekunem jest pani Małgorzata Młynarczyk.
Uczniowie wykazali się wieloma umiejętnościami z edukacji polonistycznej, matematycznej i przyrodniczej. Pracowali z wielkim zaangażowaniem, by zdobyć najwyższą lokatę oraz puchar i nagrodę ufundowaną przez panią dyrektor SP nr 18 w Raciborzu Danutę Skórę. Dodatkową przyjemnością podczas przerwy był słodki poczęstunek, który dostarczył uczestnikom konkursu kolejnej porcji energii do dalszych zmagań.
Konkurs przygotowały i przeprowadziły pani Izabela Lechowicz i pani Danuta Ruczaj.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom i zapraszamy w przyszłym roku szkolnym ich kolegów.

30.04. uczniowie klas początkowych przystąpili do szkolnego konkursu dla klas II pn. „Mistrz rozrywek umysłowych”. Eliminacje szkolne pozwoliły wyłonić zwycięzców, którzy wezmą udział w powiatowym konkursie o tej samej nazwie.  W konkursie wzięło udział 16 dzieci, które zmagały się z zadaniami o różnym stopniu trudności. Dzieci rozwiązywały sudoku, rysowały do dyktanda graficznego, układały obrazek z części tangramu, rozwiązywały zadania logiczne.                                                                                                                                                                 

Największą ilość punktów i I miejsce zdobył uczeń klasy IIa- Michał Łoziński, II miejsce przypadło Szymonowi Miketiukowi z IIb, a III miejsce zajęła Weronika Sykulska z IIa.

Dwóch najlepszych czyli Michał Łoziński i Szymon Miketiuk walczyć będą 8.05. na szczeblu powiatowym.

wymianaW dniach 23.04.18r. - 30.04.18r. miała miejsce kolejna część projektu: „Języki jednoczą świat”, niemiecko-polskiej wymiany młodzieży. Projekt współfinansowany jest przez PNWM, czyli Polsko- Niemiecką Wymianę Młodzieży oraz Urząd Miasta Racibórz.
Nasz kraj odwiedziła kilkunastoosobowa grupa młodzieży z partnerskiego miasta Roth.
Udział w projekcie wzięli uczniowie klas VI i VII Szkoły Podstawowej nr 18 w Raciborzu oraz klas II i III G3. Opiekunami wymiany ze strony polskiej były: mgr Katarzyna Burger oraz mgr Elżbieta Wolska.
Młodzież niemiecka wraz ze swoimi polskimi kolegami rozpoczęła wizytę od zwiedzenia Oświęcimia. Młodzi pojechali do Oświęcimia we wtorek wcześnie rano, aby zwiedzić obóz Auschwitz, wstrząsające miejsce pamięci ofiar II wojny światowej. Po powrocie z Oświęcimia, udali się na lekcję języka angielskiego do szkoły, aby tam podsumować tę wyjątkową wycieczkę. Tematem lekcji był ,,Pokój na świecie’’. Lekcję angielskiego prowadziła mgr Monika Pytel. Nasi uczniowie wraz ze swoimi partnerami wykonali pracę plastyczną na temat pokoju na świecie.

zlota_rybkaW dniu dzisiejszym, z inicjatywy pań Gabrieli Wyrobek i p. Beaty Goździk, uczniowie, którzy uczęszczają na zajęcia w świetlicy szkolnej, zostali zaproszeni na spektakl pt. „O rybaku i złotej rybce”. Dzieci z zapartym tchem śledziły historię rybaka i jego chciwej żony i żywo reagowały na grę aktorów. To wspaniałe urozmaicenie codziennych zajęć.
Dziękujemy!
Aż cztery spośród sześciu solistek reprezentujących prowadzony w SP18 zespół wokalny Gwiazdki Osiemnastki zostały laureatkami konkursu piosenki w ramach Powiatowego Festiwalu Twórczości Artystycznej. Na scenie Młodzieżowego Domu Kultury w Raciborzu przed publicznością zaśpiewały: Joasia Graj z 2a, Julia Wieczorek z 2a, Oliwia Gronowicz z 4a, Wiktoria Warcholińska z 4a, Kinga Szot z 4b i Paulina Gronowicz z 7a.
Jury szczególnie przypadły do gustu najmłodsze wykonawczyni – Julia i Joasia z drugiej klasy. Julka zaśpiewała bardzo smutną i poważną „Piosenkę drewnianych lalek”, z kolei Joasia radosną piosenką „Mama wszystko wie”. Obie spowodowały wyraźne poruszenie wśród jurorów, co zaowocowało przyznaniem im tytułu laureata. Podobnie bardzo duże wrażenie zrobił na wszystkich duet sióstr Gronowicz – Oliwii i Pauliny. Dziewczyny zaprezentowały przepiękną balladę „Chcę być Kopciuszkiem” z musicalu „Metro”, a zrobiły to naprawdę ładnie. Oprócz duetu obie zaśpiewały także swoje piosenki solo. Obie także zostały laureatkami – tym razem w kategoriach zespołów.
Na uwagę zasługuje też udany debiut sceniczny Kingi i Wiktorii. Pierwszy poważny występ przed jurorami wypadł naprawdę dobrze, co widać na filmach umieszczonych na szkolnym kanale youtube.
Warto też dodać, że duet Oliwii i Pauliny w ostatniej chwili zmienił swój status z… tercetu, gdy pierwszy głos nagle oznajmił, że go nie będzie. Zmiana tego typu w przypadku utworu, w którym linia melodyczna przechodzi przez kolejne głosy i przeróbka całości na dwa głosy – a potem opanowanie zmian w ciągu jednego dnia! – to naprawdę wyczyn.
Ogłoszenie wyników PFTA nastąpi w trakcie koncertu finałowego, który odbędzie się 25 maja w Raciborskim Centrum Kultury. Wtedy też dowiemy się, jakie konkretnie miejsca zajęły nasze dziewczyny w konkursie piosenki, a także recytatorskim, gdzie również nasi uczniowie zajęli miejsca wśród laureatów.

Szkoła Podstawowa nr 18
im. Książąt Raciborskich 
47-400 Racibórz
ul. Ocicka 52

Gościmy

Odwiedza nas 114 gości oraz 0 użytkowników.

Logowanie

Szkoła na Facebooku
Kanał filmowy
Google+