SZKOŁA PODSTAWOWA NR 18 IM. KSIĄŻĄT RACIBORSKICH W RACIBORZUgodloherb kolor
W piątek 14 grudnia 2018 roku uczniowie klasy 4 c z SP 18, na zaproszenie uczniów klasy drugiej i ich wychowawczyni mgr Barbary Kittel, wzięli udział w zajęciach integracyjnych w Specjalnym Ośrodku Szkolno Wychowawczym dla Niesłyszacych i Słabosłyszacych (SOSWNiS) w Raciborzu. Była to świetna okazja, aby nauczyć się podstaw języka migowego i tzw. znaków migowych daktylograficznych. Nauka była dość niezwykła, ponieważ nauczycielami byli uczniowie klasy 8 z Ośrodka. Ponadto, wszystkie dzieci zaśpiewały i „przemigały” kolędę. Na koniec, dzieci wspólnie udekorowały i zapakowały świąteczne ciasteczka. Choć wizyta była krótka, czwartoklasiści zdążyli „zarazić się” ciepłem, życzliwością i pogodą ducha swoich kolegów i koleżanek. Tak spędzone wspólnie chwile na długo pozostaną w pamięci i sercach najmłodszych!
10.12.2018 r. nasząprzedszkolaki szkołę odwiedziły sześciolatki z Przedszkola nr 23 i nr 20. Dzieci zostały przywitane przez wychowawczynie klas trzecich: mgr Barbarę Wenerską i mgr Ilonę Kabałę.Przedszkolaki pod czujnym okiem Pań nauczycielek wykonały piękne prace plastyczne, bawiły się w sali zabaw oraz zwiedziły szkołę, która wywołała ogromne wrażenie na naszych małych gościach.

poezjaUczennice klasy VIIIb i IIIb gimnazjum, Klaudia, Zuzia, Marta, Karolina i Wiktoria, uczestniczyły w wieczorku poetyckim zorganizowanym w I Liceum Ogólnokształcącym w Raciborzu. To cykliczne spotkanie odbywające się w niesamowitej atmosferze magii słowa i urzekającej muzyce. Dziewczęta miały niepowtarzalną okazję wysłuchać wierszy napisanych przez nastoletnich twórców, a także lokalnych poetów, pp. Jacka Molędę i Janusza Nowaka. Zaprezentowali oni przez zebranym audytorium kilka swoich wierszy, które opatrzyli odautorskim komentarzem. Dziewczęta były pod dużym wrażeniem tego wydarzenia.

polskiDzisiejsza lekcja polskiego kompletnie zaskoczyła uczniów klasy VIIIb. Od dzisiaj mieli zacząć omawianie lektury „Syzyfowe prace” S. Żeromskiego i tak też się stało. Polonistka w zmowie z ojcem jednego z uczniów przygotowała dla nastolatków niespodziankę. Po przywitaniu się z młodzieżą i tuż po rozpoczęciu lekcji wkroczył z impetem do klasy „profesor rosyjski”, p. Igor Biskupski, który odebrał nauczycielce głos i przejął prowadzenie zajęć. W języku rosyjskim, stanowczo i dobitnie, wyjaśnił uczniom zasady mające obowiązywać od tego momentu na lekcjach. Oznajmił, że językiem wykładowym będzie wyłącznie język rosyjski. Podobnie jak to miało miejsce w opisywanym w lekturze gimnazjum w Klerykowie. Zapisał temat cyrylicą i opowiedział mit o Syzyfie, a jakże - po rosyjsku, a później zaczął odpytywać. Najbardziej przejmującym momentem dla uczniów był fakt zdjęcia polskiego godła i zastąpienie go rosyjskim. Chociaż młodzi ludzie wiedzieli, że każde działanie jest mistyfikacją, nie mogli wyzbyć się emocji. Scenka ta w dobitny sposób pokazała, w jak trudnej sytuacji znaleźli się polscy uczniowie pod zaborami, zarówno rosyjskim jak i pruskim. Po tym wprowadzeniu z pewnością inaczej podejdą do lektury. Dla nich „niewola” skończyła się po 20 min, ale dla polskiej młodzieży trwała 123 lata.

WiedenDnia 23.11.2018 r. uczniowie naszej szkoły wybrali się na wycieczkę do Wiednia. Wyjazd nastąpił około godziny 6.00 spod kościoła Matki Bożej. Turystycznym autokarem wyruszyliśmy w kierunku stolicy Austrii. Większość uczestników wycieczki przespała podróż, ponieważ wstawanie tak wcześnie rano to nie lada wyzwanie.
Zwiedzanie rozpoczęliśmy od przechadzki po Wiedniu i wśród pięknej zabudowy podziwialiśmy także oryginalny dom projektu Hundertwassera. Następnie wybraliśmy się pod Teatr Dworski, gdzie mogliśmy zrobić pamiątkowe zdjęcia. Budynek prezentował się bardzo okazale. Zapewne niektórzy z nas marzyli o obejrzeniu spektaklu granego przez wiedeńskich aktorów. Kolejnym punktem programu było podziwianie ogromnego gmachu Opery Wiedeńskiej oraz kościoła pod wezwaniem św. Karola Boromeusza. W świątyni młodzież mogła się wyciszyć i podziwiać perłę europejskiego baroku.
Wiedeń w tym dniu nie należał do najcieplejszych stolic europejskich, ale na szczęście podopieczni mgr K. Burger, mgr J. Tarnowskiej oraz mgr J. Jureczki sprawdzili wcześniej pogodę i ubrali się odpowiednio do temperatury, więc listopadowy chłodek nie przeszkadzał zbytnio w dalszym spacerze po mieście. Pod koniec wycieczki nadeszła chwila, na którą wszyscy czekali – buszowanie wśród niezliczonej ilości kramów na jarmarku bożonarodzeniowym. Skorzystaliśmy z okazji, aby popróbować wiedeńskich przysmaków czy wypić ciepłą herbatę. Wielu z nas zakupiło pamiątki oraz charakterystyczne wielkie pierniki.
W parku pod budynkiem ratusza miejskiego, obok straganów z ozdobami świątecznymi, znajdowało się ogromne lodowisko. Niestety zbyt mała ilość czasu uniemożliwiła nam jazdę na łyżwach. Około godziny 17.00 wszyscy zebraliśmy się pod ratuszem i udaliśmy się w stronę autobusu. Droga powrotna była bardzo przyjemna, ponieważ wszyscy przeżywaliśmy nadchodzący okres świąteczny i cały pojazd wypełnił się śpiewem kolęd w wykonaniu naszej młodzieży. Wiele osób grało w różne gry, dzięki którym podróż powrotna nie dłużyła się, a zmęczenie zniknęło niczym przysłowiowa kamfora.. Atmosfera w trakcie wycieczki była wspaniała, wróciliśmy z uśmiechem na twarzy. Był to niezapomniany wyjazd – Wiedeń w świątecznej oprawie zrobił na nas ogromne wrażenie.

Magdalena Markiewicz 3G
bieg_dla_ani24 listopada o godzinie 11.00, wystartował na Stadionie OSiR w Raciborzu bieg charytatywny dla pani Anny Wojciechowskiej. Każdy z uczestników mógł sobie wybrać dystans jaki zechce pokonać – od 2300m do prawie 12 km. W tym biegu nie liczył się czas, nie było też nagród ani medali. Największą nagrodą była po prostu świadomość niesienia pomocy oraz uśmiech i radość osoby potrzebującej. Na starcie nie zabrakło uczniów i nauczycieli naszej szkoły. Wielkie słowa uznania dla nich!
Szkoła na Facebooku
Kanał filmowy
Google+