SZKOŁA PODSTAWOWA NR 18 IM. KSIĄŻĄT RACIBORSKICH W RACIBORZUgodloherb kolor

Następnego ranka, młodzież wyruszyła do Krakowa, aby zwiedzić to piękne miasto. Zaczęli od zwiedzenia Katedry, krypty oraz dzwonu Zygmunta. Następnie udali się do Muzeum Podziemia Miasta Krakowa. Nie zabrakło też czasu na zakup pamiątek w Sukiennicach. Wszyscy byli zafascynowani tym pięknym miastem. Dzień ten był długi, ale pełen wrażeń.
W czwartkowy ranek wszyscy udali się do Pszczyny, aby zwiedzić Gród Rycerski. Na miejscu odbyły się warsztaty z zabawą i nauką tańca średniowiecznego. Zabawa była przednia: strzelanie z łuku, bitwa na poduszki, tor przeszkód oraz taniec.
Piątek rozpoczął się od wizyty w Urzędzie Miasta Racibórz, po czym młodzież udała się do Zamku Piastowskiego, gdzie została oprowadzona przez niemiecko-polskiego przewodnika. Dzień zakończył się zajęciami muzycznymi w naszej szkole. Uczniowie tańczyli słynną belgijkę, którą prowadziła mgr Donata Bułatek - Wypiór oraz śpiewali piosenki: „Szła dzieweczka” i „Panie Janie”pod kierunkiem mgr Tomasza Hetmana.
W sobotę młodzież wyruszyła w stronę Gliwic, do portu Marina na rejs muzyczny po Kanale Gliwickim. Piękna pogoda, żurawie, kormorany i muzyka na żywo towarzyszyły nam przez cały rejs. Wycieczkę zakończono pieczoną kiełbaską przy porcie.
Niedziela należała do rodzin goszczących. Nasi uczniowie wraz ze swoimi partnerami odwiedzili różne miasta np. Wrocław, Katowice, Wisłę oraz wiele innych miejsc.
Następnego dnia w godzinach porannych nasi goście opuścili Racibórz.
Spotkanie to dało naszym uczniom możliwość bliższego poznania swoich kolegów z zachodniej granicy. Dostarczyło im bogaty bagaż doświadczeń i niezapomnianych wrażeń. Przede wszystkim młodzi dostrzegli prawdziwy sens nauki nie tylko języka niemieckiego, ale ogólnie języków obcych, które nie tylko metaforycznie są oknem na świat i ludzi innych narodowości. Chwile spędzone z rówieśnikami z Niemiec na długo pozostaną w ich pamięci i zaowocują na pewno w przyszłości.
Z niecierpliwością oczekujemy następnego spotkania, które zaplanowane jest na wrzesień w Roth.
Szkoła na Facebooku
Kanał filmowy
Google+